Augalų tręšimas azotinėmis trąšomis ir priežiūra pavasarį

Augalų tręšimas azotinėmis trąšomis ir priežiūra pavasarį
Nudengiant žiemai pridengtas rožes tą darbą reikia atlikti dviem etapais: raudonos rodyklės žymi nuimamas šakas, geltonos – porai dienų paliekamas.

Šį tekstą noriu pradėti nuo bendro pobūdžio patarimo – želdiniai negali būti tręšiami azotinėmis trąšomis ar trąšų mišiniais iki gegužės 10 d. Jokių lauke augančių augalų šiuo metu negalima tręšti trąšomis, kurios turi didelę dalį azoto, nes iš tokio tręšimo turėsime daugiau žalos, negu naudos – būsime tik padirbėję, išleidę pinigus ir niekuo nepagerinę savo aplinkos. Visos azotinės trąšos (jeigu reikia) naudotinos tik po gegužės 10 d., kai Lietuvoje statistiškai jau būna praėjęs pavasarinių šalnų pavojus. Taip yra todėl, kad azotas (žymimas „N“) yra viena iš pagrindinių maistinių medžiagų, kuri skatina žaliosios masės augimą. Taigi jei esant pakankamai šiltam orui, mes patręšime augalus, tai pagreitins jų augimą, o kadangi laikas dar gana ankstyvas, ir šalnų tikimybė dar nepraėjusi, šalna gali nušaldyti nelaiku sužėlusius augalus.

Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, kad šiuo metu reikia atsargiai naudoti trąšas tose vietose, kur auga svogūninės gėlės. Netinkamai  ir netinkamu laiku patręšę galime jas sunaikinti. Apskritai norint tręšti svogūnines gėles reikia turėti daug patirties, tad geriau bent iki nužydėjimo jų visai netręšti.

 

Nudengiant žiemai pridengtas rožes tą darbą reikia atlikti dviem etapais: raudonos rodyklės žymi nuimamas šakas, geltonos – porai dienų paliekamas.

Šiuo metu nudengiami žiemai pridengti augalai. Jeigu jau nutirpo sniegas, spygliuočius ir visžalius augalus jau galime atidengti, tik tą darbą geriau atlikti pavakaryje arba ūkanotą dieną, kad atidengtas augalas iškart nepatektų po karštais saulės spinduliais.

Tą patį reikia pasakyti ir apie rožes –nuo jų  negalima iškart nuimti visų eglišakių. Darbą taip pat reikia atlikti pavakaryje arba ūkanotą dieną ir rekomenduojama palikti keletą eglišakių  porai dienų, kad augalas palaipsniui priprastų prie saulės. Po keleto dienų galima nuimti ir paskutinius apdangalus. Taip pat reikia pašalinti ir medžiagą, kuria buvo apipiltos augalo šaknys. Atidengtas rožes apgenime, šakeles nukerpant virš 5 – 6 pumpuro. Kirpimo vieta turi būti apie 0,5 cm virš pumpuro.

Sniego sugadinta paprastojo kadagio (Juniperus communis) laja.

Jei žiemą visžalio augalo lają sugadino sniegas, kaip matome iliustracijoje viršuje, atlenktas šakas galima tvarkyti dviem būdais: arba nukirpti (bet čia reikia žiūrėti, kad nepataisomai nesugadintume augalo lajos) arba pririšti, bet taip, kad pririšimo nesimatytų. Apytikslė pririšimo vieta parodyta geltona juosta.

Ir, žinoma, keletas mano patarimų:

  • Kol dar neišsprogę pumpurai galima atjauninti krūmus. Nukirpti šiuo metu jie tankėja, nes toks genėjimas pažadina „miegančius“ pumpurus. Atjauninami krūmai nukerpami, paliekant maždaug 10 cm aukščio kelmelius.
  • Nugrėbstome veją, ypatingai vietas, pažeistas snieginio pelėsio, kuris sudaro sausos, lyg sulipusios žolės plotelius vejoje.
  • Nužydėjusias erikas reikia patrumpinti, nukerpant 1/3 krūmelio aukščio. Taip formuojant šie augalai taps nuo pačios apačios tankūs, kitais metais gausiai žydės.
  • Nuo gegužės vidurio (jau po gegužės 10 d.) į vandens baseinus galima pernešti visas lepias vandens lelijų veisles ir kitus augalus.