Kaip apsaugoti vaismedžius nuo puvinio?
Dažnai puviniui neatsparios būna senos kriaušių veislės, išvestos iš laukinės kriaušės, kurių genetinėje programoje yra ,,įrašytas“ procesas kuo geriau paruošti sėklas dygimui. Tokios kriaušės paprastai pradeda pūti dar medyje. Pūva nuo kotelio, o kai vaisius prinoksta, jo vidus yra beveik sutręšęs. Šiuo atveju, kai kriaušė yra senovinės veislės, padėties pagerinti neįmanoma. Vienintelis būdas medį šalinti ir jį keisti nauju, įsigytu žinomame ir patikimame medelyne. Beje, senųjų veislių augintojai siūlo kriaušes skinti ne visai prinokusias, jas sudėti pavėsyje ant audeklo ir taip sunokinti. Kriaušės sunoks per vieną – dvi savaites ir nesupus.
Naujų veislių kriaušės puikiai sunoksta ant medžių ir turi ilgą saugojimo laiką. Šių veislių kriaušės pūva tik pažeistos grybinių ligų. Ligas sukeliantys grybai į vaisius patenka per odelės pažeidimus. Dažniausiai pasitaikanti liga, sukelianti vaisių puvinį yra moniliozė. Ji pažeidžia ne tik kriaušes, bet ir kitus vaismedžius. Grybo sporas platina vėjas ir vabzdžiai. Geriausiai grybas dauginasi, kai aplinka yra šilta ir drėgna, todėl vaismedžiai daugiau serga šiltomis ir drėgnomis vasaromis.
Dar reikėtų žinoti, kad svarbi visų grybinių ligų profilaktinė priemonė yra tiesioginiai saulės spinduliai. Todėl jei medžio vainikas yra sutankėjęs, t.y. negenimas, medis daug dažniau serga įvairiomis grybinėmis ligomis, tame tarpe ir vaisių puviniais.
Kaip kovoti su monilioze?
Puvinys įsimeta tik į nokstančius vaisius, bet medienos neužkrečia, todėl reikia periodiškai tikrinti vaismedžius ir, radus pūvančių vaisių, juos nuskinti ir sunaikinti, kad grybo sporos neplistų sode. Taip pat būtina rinkti nukritusius vaisius, nes ir jie gali tapti užkrato šaltiniu. Atkreipiu dėmesį ir į tai, kad mesti į kompostą tokių vaisių negalima, nes užkratas iš ten lengvai išplinta po sodą. Geriausia tokius vaisius užkasti giliai į žemę, maždaug 0,5 m gylyje; taip pat reikia surinkti ir sudeginti sausas šakas, mumifikuotus vaisius bei lapus.
Kaip palaikyti sodo sveikatą?
Darbus reikia pradėti anksti pavasarį: surinkti visus mumifikuotus vaisius, išgenėti medžius – tai reikšmingos profilaktinės priemonės. Genėjimo metu vaismedžių vainikai yra prašviesinami ir grybinės ligos nebegali intensyviai plisti.
Be to, anksti pavasarį, kai tik pumpurai ima brinkti, vaismedžius ir jų pomedžius reikia nupurkšti bordo mišiniu, vario akmenėliu ar pan. Nuėmus derlių, purškimas vėl pakartojamas.
Tokios paprastos priemonės padės apsaugoti sodą ne tik nuo vaisių puvinio, bet ir nuo kitų ligų.