KOVO MĖNESIO DARBAI
- Jei pašalas išėjo ir dirva atšilo, reikia peržiūrėti sodo takus ir kur reikia – suremontuoti.
- Kovo mėnesį reikia išvalyti nuolatinius vandens rezervuarus, patikrinti ar jie neleidžia vandens ir, jei reikia, suremontuoti.
- Lietaus vanduo geriausiai tinka augalams laistyti. Todėl jau kovo mėnesį reikia pradėti rinkti lietaus vandenį, kad sausringiausiam gegužės mėnesiui rezervuaruose sukauptume pakankamą vandens kiekį.
- Kovo pradžioje medžiuose iškelkite inkilus, jei iki šiol dar to nepadarėte.
- Ant medžių kamienų, žemiau inkilo, uždėkite spygliuotą žiedą, kad apsaugotumėte paukščių lizdus nuo kačių.
- Kovo pabaigoje prasideda medžių ir krūmų sodinimo laikas. Sodinant medžius reikia įvertinti tai, kad suaugę medžiai vėliau nestelbtų kaimyninio sodo: patartina medžius sodinti kiek toliau nuo sklypo ribos negu to reikalauja taisyklės.
DARBAI DARŽE
- Kovo mėnesį jau pradedama sėja po plėvelės dangomis. Galima sėti salotas, ridikėlius, morkas.
- Daržo žirniai – tokia daržovė, ant kurios šaknų gyvena bakterijos, kaupiančios azotą, todėl žirnių netinka sėti po visų ankštinių daržovių.
- Paprastai žirniai sėjami kovo pabaigoje. Sėklos norma priklauso nuo grūdų stambumo. Viename grame yra 3 – 5 vnt. sėklų. 1 kv. m. užsėti reikia 25 – 30 g sėklų. Lengvose dirvose sėjama kiek mažiau, o sunkiose, atvirkščiai – daugiau sėklų. Sėklos dedamos į griovelį po vieną, 5 cm gyliu, 2 – 3 cm atstumu eilėse, atstumai tarp eilių 30 cm.
- Kovo mėnesį galime sėti ankstyvąsias morkas. Jos sėjamos 20 cm atstumais tarp eilučių. Morkų sėklos palyginti smulkios, jų 1 g yra apie 800 vnt., todėl jų sėti negalima per tankiai. 1 kv. m. pakanka 0,5 g sėklų. Kad būtų lengviau pasėti, sėklas galima maišyti su dvigubu kiekiu sauso smėlio. Sėjama 0,5 – 1,0 cm gyliu.
- Morkos dygsta apie 4 savaites, todėl jų tarpuose galima pasisėti ridikėlių ar salotų – taip sutaupysime vietos ir nuimsime du derlius.
- Kovo pabaigoje galima sėti petražoles. Joms geriau parinkti nuo šiaurės ir rytų vėjų apsaugotą vietą.
- Dėmesio. Petražolių sėklos daigios būna dvejus metus, todėl daigumą prieš sėją būtina patikrinti. 1 kv. m. apsėti pakanka 1 g sėklų.
- Jei norite dar tais pačiais metais pradėti imti derlių, rabarbarus reikia sodinti kovo mėnesį, kai tik pradžiūsta dirva. Geriausia rabarbarus dauginti rudenį kero dalijimu, bet tą galima daryti ir kovo mėnesį. Kad rabarbarai gerai augtų, juos reikia sodinti 1m x 1m atstumais.
- Kovo pabaigoje, jei leidžia oro sąlygos, galima dalyti trejų – ketverių metų senumo čiobrelio kerus, taip gaunama daug augalų, todėl auginti čiobrelius iš sėklų neverta. Čiobreliams reikia, kad dirvos pH būtų didesnė kaip 6,5.
- Kovo mėnesį į nuolatinę vietą galima sodinti levandas. Joms reikia, kad dirvoje būtų kalkių ir humuso. Todėl dirva levandoms gerinama nurūgštintomis durpėmis ar perpuvusiu mėšlu. Levandoms reikia parinkti tokią vietą, kuri būtų apsaugota nuo stiprių rytinių vėjų. Taip pat reikia žinoti, kad vienoje vietoje levandos auga 5 – 6 metus. Panašių sąlygų reikia ir vaistiniam šalavijui.
DARBAI SODE
- Kovo mėnesio pradžioje reikia nubalinti vaismedžių kamienus (jeigu to nepadarėme rudenį).
- Šį mėnesį genimi vaismedžiai – obelys ir kriaušės, taip pat uogakrūmiai.
- Turime atminti, kad graikiniai riešutmedžiai negenimi. Taip pat negalima genėti vynuogių, jeigu jau iš dirvos išėjęs pašalas. Tą patį galima pasakyti apie beržus ir klevus, nes pavėlavus iš žaizdų ilgai teka sultys, šie augalai „ašaroja“.
- Obeliniam žiedgraužiui naikinti kovo pradžioje galima vaismedžių kamienus apjuosti gofruoto popieriaus gaudymo juostomis. Jas galima padaryti ir iš šiaudų – į tokias juostas sulenda kenkėjai. Mažiausiai dukart per savaitę juostos turi būti nuimamos ir sudeginamos.
- Kovo mėnesį reikia pasirūpinti, kad agrastų krūmų nepultų valktis.
- Kovo mėnesį iki pumpurų brinkimo galima atnaujinti pasenusias gyvatvores.
DARBAI GĖLYNE
- Įšilus dirvai nuo gėlių nuimama dengiamoji medžiaga. Tai daryti reikia atsargiai, kad nepažeistume atželiančių ūglių. Dengiamąją medžiagą pasilikite netoliese, kad galėtumėte vėl pridengti augalus, jei atvėstų orai.
- Kovo pabaigoje nudengiamos ir rožės.
- Jei žiemą iškrito nedaug kritulių, rododendrus ir kitus visžalius lapuočius reikėtų gausiai palieti.
- Kovo mėnesį tinkamiausias laikas atjauninti senus mahonijų krūmus. Visos šakos patrumpinamos iki 20 cm. Tačiau reikia atminti, kad taip nugenėtas krūmas pirmais metais nežydės.
- Šį mėnesį reikia patikrinti kaip peržiemojo alpinariumo augalai ir atsodinti sunykusius. Labai išsikerojusius augalus reikia apgenėti arba pakeisti kitais.
- Kovo mėnesį geriausiai įrenginėti atramines sieneles, kad laiku spėtume jas apželdinti.
- Atraminės sienelės storis priklauso nuo jos aukščio. Tokios sienelės storis turi būti 1/3 jos aukščio, bet ji negali būti plonesnė kaip 25 cm.
- Kai tik atšyla dirva, galima pradėti sodinti dekoratyvinius medžius ir krūmus.
- Kovo mėnesį soduose galima įrengti girdyklėles paukščiams. Jos labai puošia sodą ir yra puikus dekoratyvinis elementas.
- Kovo pabaigoje galima išvalyti vandens baseinėlius. Taip pat baseinuose galima sodinti vandens augalus.
- Kovo mėnesį į puodelius sėjamos kobėjos ir ipomėjos sėklos. Į 10 cm skersmens vazoną sėjamos 3 – 4 sėklos. 1 grame kobėjos yra 12 – 15 sėklų, o ipomėjos – apie 40 vnt.
- Kovo pabaigoje, jei leidžia orai, galima sėti pelėžirnius, nes kvapusis pelėžirnis nebijo šalnų.
- Norint paankstinti kardelių žydėjimą, nuo kovo vidurio kardelių gumbus reikia laikyti šiltoje vietoje, 15 laipsnių temperatūroje.
- Pypytės šakniagumbius reikia sodinti į vazonus.
- Kovo pirmoje pusėje galima sodinti našlaites.