Sukulentai: priežiūra ir stilingas pritaikymas namuose

Sukulentai: priežiūra ir stilingas pritaikymas namuose

Dažniausiai pasitaikanti pradedančiųjų gėlininkų klaida auginant sukulentus – iškart pastatyti iš parduotuvės parsineštą naują augalą greta seniau auginamų.

Parsinešus naują augalą jį svarbu persodinti, nes yra tikimybė, kad augalas jau išnaudojo visas substrate esančias maistines medžiagas ir pradeda badauti. Kad taip nenutiktų, reikia pakeisti gruntą. Persodintą augalą reikia ir pastatyti atskirai nuo kitų – paskirti jam karantiną. Augalo stebėjimas turėtų trukti apie dvi savaites – per tą laiką galima pastebėti, jeigu jis yra apkrėstas kenkėjais ar ligomis, o ir pats augalas spės priprasti prie naujų aplinkos sąlygų. Pradėti laistyti augalą reikia tik praėjus kelioms dienoms po persodinimo.

Kokį apšvietimą mėgsta sukulentai

Tai nuspręsti galime pagal sukulento lapų spalvą: augalai, turintys rausvo atspalvio ir šviesiai žalius lapus, mėgsta ryškią  šviesą ir juos reikėtų statyti ant palangių, saulėtoje pusėje. O augalai sodriai žalios spalvos lapais geriau gyvena saikingo apšvietimo sąlygomis.

Kaip teisingai laistyti sukulentus

Laistymo režimas labiausiai priklauso nuo metų laiko: vasarą sukulentus liejame kartą per savaitę, žiemos metu – kartą per dvi savaites. Yra net rekomendacijų jų visai nelaistyti gruodžio – kovo mėnesiais. Taip laikomos gėlės atrodo kiek prasčiau, tačiau visada atsigauna pavasario link. Kai pasirodo nauji lapeliai, augalą vėl reikia pradėti laistyti. Tuo pačiu jį galima patręšti specialiomis trąšomis ir tręšimus kartoti visą vasarą kartą per mėnesį.

Sukulentams peržydėjus galite drąsiai išvykti atostogauti – jų tuo metu visai nebūtina lieti, taigi nereikės prašyti draugų prižiūrėti Jūsų gėles! Pati svarbiausia taisyklė, susijusi su šių augalų laistymu ya ta, kad jie labiau bijo perlaistymo, negu sausros.

Sukulentus geriausiai laistyti anksti ryte arba vėliau vakare. Jei laistysime dienos metu, ypač kai aktyvi saulė, ant augalo patekę vandens lašai veiks kaip lęšiai ir galimai apdegins augalą dėl sukoncentruotos saulės šviesos.

Žiemos metu šiuos augalus geriau laikyti arčiau lango stiklo, nes ramybės periodu optimaliausia aplinkos temperatūra yra + 10-12° C.

Substratas, kuriame auga sukulentai, turi būti birus ir su geru drenažo sluoksniu. Standartinis gruntas auginimui būtų silpnai rūgštus dirvožemis su nedidele priemaiša rupaus smėlio ar smulkaus žvyro. Sodinimo metu žemę reikia paskirstyti taip, kad ji užpiltų šaknies kaklelį.

Kaip dauginti sukulentus

Šio tipo augalai gerai ir lengvai įsišaknija. Kaip dauginamoji medžiaga imami tiek lapai, tiek stiebų dalys. Lapais lengva dauginti kalankes, echverijas, o stiebų dalimis Morgano šilokus, storalapuis (Crassula), alijošius, stapelijas.

 

Echverijas lengva dauginti lapais.

Svarbiausia yra nemerkti auginių į vandenį. Netgi visai priešingai – nupjautą auginį reikia keletą dienų padžiovinti ant popieriaus, o po to pasodinti į drėgną substratą. Pridengti plėvele ar stiklu nereikia. Geriausias laikas dauginimui yra balandžio – rugpjūčio mėnesiai. Jaunus, tik įsišaknijusius augalus reikia periodiškai laistyti. Beje, sveiki augalai įsišaknija ir be žmogaus pagalbos, taigi nenustebkite vieną dieną pamatę, kad vazone auga ne vienas augalas, o visa jų plantacija.

Jei norima retų augalų kolekcijos, juos galima išauginti iš sėklų. Tam reikia universalaus durpių substrato, rupaus smėlio ir perlito. Visas šias medžiagas sumaišius lygiomis dalimis gauname sėjimui tinkamą substratą. Stambias sėklas išsėjame jo paviršiuje ir apipilame 2 – 3 mm storio smėlio sluoksniu, o smulkias paliekame paviršiuje neužbertas. Tada uždengiame skaidriu stiklu, plėvele, ar plastiku ir padedame po lempa. Kad sėklos sudygtų reikia apie +25° C temperatūros ir gero apšvietimo. Daigai turi pasirodyti jau po poros savaičių.  Persodinti juos reikia tada, kai pasirodo pirmi lapeliai arba tada, kai augaliukai pradeda trukdyti vienas kitam augti.

Kas kenkia sukulentams

Каip ir visus kitus augalus, sukulentus puola įvairios ligos ir parazitai. Vienas pavojingiausių yra miltuotasis skydamaris. Jeigu pastebimi kenkėjai – augalus būtina apipurkšti arba palieti insekticidais. Jeigu kenkėjai jau bus spėję išplisti, augalus teks ne tik purkšti, bet ir persodinti. Svarbu ir tai, kad  prieš purškiant insekticidais, augalus reikia nuplauti stipria vandens srove.

Kaktusų plantacija. Augalus būtina išretinti persodinant į atskirus vazonus.

Sukulentai, kuriems įprastos sąlygos gamtoje yra šviesios erdvios augavietės, butuose paprastai kenčia dėl šviesos trūkumo. Dėl šios priežasties jie pirmiausiai praranda rūšiai būdingą formą,  po to ima pūti ir galiausiai žūva. Jei pamatėte, kad augalas išsikraipė, ištįso į šonus – pekelkite augalą į labiau apšviestą vietą.

Dėl sutankėjimo ir šviesos trūkumo ištįsęs augalas.

Svarbu! Jei staiga pakeisite apšvietimą, augalas gali apdegti. Kad taip nenutiktų, jį reikia palaipsniui pripratinti prie aktyvios saulės. Tai padaryti lengviausia iš saulėtosios pusės pastačius laikiną priedangą.

Kokie indai tinkamiausi sukulentams

Šie augalai gražiai žiūrisi ir pasodinti po vieną vazone, ir kompozicijose. Svarbiausia, kad indas atitiktų šaknų sistemos dydį, nes per mažame inde augalas greitai perdžius, o per dideliame – gali supūti nuo drėgmės pertekliaus.

Labai svarbu, kad vazonas atitiktų augalo dydį. Šioje nuotraukoje matome vazoną, kuris jau yra šiek tiek per mažas.

Idėja Šiuo metu itin populiaru sukulentus sodinti į medžio luobą ar seną šaką. Tokią kompoziciją lengva sukurti pačiam. Reikia susirasti didelį žievės luobą ar sausuolį, gerai išplauti muilo tirpalu taip išnaikinant vabzdžius. Tada jame padaryti įdubimą šaknims, pridėti į jį samanų (dar geriau kiminų) ir užpilti gruntu. Sukulentų šaknys turi būti visai uždengto, o jei norima visai paslėpti gruntą, geriausiai jo paviršių padengti gyvomis samanomis.

Idėja Norint sukurti gyvą paveikslą dažniausiai naudojamos echeverijos ar kiti sukulentai, turintys mažą šaknyną. Tokiai kompozicijai reikia: medinės dėžės ir geotekstilės atraižos. Geotekstilė prilaiko gruntą, neleidžia jam išbirti. Tose vietose, kur norima sodinti augalus, medžiagoje išpjaunamos skylės ir jose įsodinami augalai. Baigus darbą kompozicija paliejama ir laikoma horizontalioje padėtyje porą savaičių. Per tą laiką augalai įsišaknija ir kompoziciją galima perkelti į nuolatinę vietą (pakabinti ant sienos, padėti šalia takelio ar pan.) Tokios kompozicijos itin tinka lauko papuošimui.

Idėja Augalus sodinti į stiklinį indą, vazą ar pan. Dugne reikia įpilti storą smėlio sluoksnį arba įdėti sluoksnį samanų. Ant šio sluoksnio pilamas gruntas ir į jį sodinami augalai. Tokia kompozicija labiausiai tinka stalo papuošimui, tačiau gali būti naudojama ir kaip subtilus akcentas bet kuriame kambaryje namuose.