Lapkričio mėnesio darbai

Lapkričio mėnesio darbai

Lapkritis – paskutinis rudens mėnuo. Dirvą dažnai sukausto gruodas, po to ji vėl atitirpsta. Dienos vis trumpėja ir tamsėja. Dangų aptraukia žemi debesys. Lapkritis laikomas vienu tamsiausių mėnesių. 

Sodas tuščias ir permatomas – vaismedžiai ir vaiskrūmiai numetė lapus. Sodinimai ir kiti darbai sode baigti, bet iki šalčių dar daug ką reikia padaryti, nes reikia paruošti augalus žiemojimui.

Darbai sode

  • Surinkite įrankius, nuvalykite, nuplaukite, išdžiovinkite, jei reikia – ištepkite alyva.
  • Kompostinę uždenkite plėvele, kad neįšaltų.
  • Padarykite skersinius griovelius – vageles išilgai šlaitų, esančių sklype, kad tirpstant sniegui nebūtų nuplautas paviršinis dirvožemio sluoksnis.
  • Labai vėjuotose sklypo vietose pastatykite apsauginius skydus, augalus apdenkite eglišakėmis ar kitomis parankinėmis priemonėmis, kurios sulaikytų sniegą ir tuo pačiu apšiltintų augalus.
  • Vaismedžius apmulčiuokite durpėmis ar perpuvusiu mėšlu, užpildami 10 – 15 cm storio apsauginį sluoksnį.
  • Užtepkite medžių žaizdas, vaismedžiams nubalinkite kamienus ir skeletinių šakų pagrindus.
  • Pats laikas pasirūpinti vaismedžių kamienų apsauga nuo kiškių ir pelių. Geriausia apsauga – eglišakės.
  • Jaunų medžių geriau nebalinti, o paprasčiausiai aprišti popieriumi ir papildomai eglišakėmis. Eglių šakas rišti reikia taip, kad visi spygliai būtų nukreipti žemyn – tai apsaugos medelius ir nuo perteklinės drėgmės.

Laisvę serbentams! Jokiu būdu nepalikite žiemai surištų ar kitaip suglaudintų serbentų krūmų. Nuo to jie gali stipriai apšalti ir kitais metais bus daug mažesnis derlius.

Sniegas ant šakų. Daug šlapio sniego gali išlaužyti medžių šakas, ypač jei jie nespėjo numesti lapų žiemai, todėl po kiekvieno pasnigimo būtina pereiti sodą ir nupurtyti prilipusį sniegą. Apie dekoratyvinių spygliuočių paruošimą žiemai – kitame straipsnyje!

Braškės ir žemuogės. Šie augalai turi paviršinę šaknų sistemą, todėl sunkiai pakelia šalčius. Jei temperatūra nukrenta žemiau -8 laipsnių, pažeidžiamas šaknynas. Jei žiemą sniego danga bus 10 – 12 cm storio, tai apsaugos nuo šalčių iki -18 laipsnų, o jei sniego danga bus 20 – 25 cm, ji apsaugos ir nuo stipresnių šalčių. Tačiau bet kuriuo atveju braškes ir žemuoges geriausiai apdengti lapais, eglišakėmis ar durpėmis (nurūgštintomis) – tai užtikrins geras žiemojimo sąlygas ir gerą derlių kitais metais.

Ūkiški reikalai

  • Iš visų talpų, laistymo žarnų ir pan. išpilkite ar išleiskite vandenį. Mažas talpas apverskite dugnais aukštyn, dideles talpas uždenkite lentiniais skydais, o po to –  dar ir plėvele. Sutvarkykite laistymo žarnas. Išvalykite, jei yra, vandens nuleidimo kanalus. Iki sniego pasirodymo sukraukite į kompostinę lapus ir kitas augalines atliekas, o žiemai kompostinę uždenkite plėvele ar kokia kitokia dengiamąja medžiaga.
  • Jei to nepadarėte anksčiau, sutvarkykite ir paruoškite šiltnamius: apžiūrėkite ir padažykite rėmus, sutvarkykite dangą – jei tai yra plėvele dengtas šiltnamis – nuardykite plėvelę, jei stiklinis – pakeiskite suskilusius stiklus.
  • Jei ruduo šiltas, dar nevėlu kalkinti dirvą.