Metas naikinti šliužus!

Metas naikinti šliužus!

Jau keli metai, kai mūsų sodybas atakuoja šliužai: ispaniškasis luzitaninis arionas, kitaip – smalžys. Apsiginti nuo jų labai sunku, nes natūralių, gamtinių priešų mūsų šalyje jie beveik neturi, o veisiasi labai sparčiai.

Daugelis sklypų savininkų, visai netekę vilties sunaikinti šliužus, imasi labai drastiškų priemonių: neprašytus gyventojus naikina druska. Tai yra labai blogas pasirinkimas: nors druska veikia greitai ir efektyviai, bet tokia kovos priemonė užteršia dirvožemį, kadangi ji niekur nedingsta, kaupiasi dirvožemyje. Intensyviai naudodami druską kovai su šliužais ir visur ją barstydami, po kelių metų sklype galime suformuoti druskožemį, kuriame augs ne visi augalai.

Kadangi šliužai yra labai landūs ir vislūs gyviai, visai jų išvengti, matyt, nepavyks, bet yra keletas taisyklių, kurių laikantis galima ženklai sumažinti jų skaičių sklype:

  1. Nenaikinkime sklype vynuoginių sraigių, nes jos suėda šliužų kiaušinius.
  2. Nepalikime, kur papuola, pūvančių atliekų, lentų, vazonų ir pan.
  3. Vietoje druskos naudokime sodą arba pelenus – apibertas šliužas nuo sodos žūva iškart. Pelenų veikimas kiek ilgesnis.
  4. Taip pat reikia žinoti, kad šliužams nepatinka grikių lukštų mulčas – taip mulčiuotų paviršių šliužai vengia, todėl tai yra labai veiksminga priemonė, kai norima apsaugoti braškes.

Kodėl apie juos rašau dabar, kai jie jau išsislapstę ir pasiruošę žiemai? Atkreipiu dėmesį į tai, kad dabar yra tinkamiausias metas pasirūpinti, kad peržiemojusių šliužų liktų kuo mažiau, nes šiuo metu, kai jie yra masiškai susitelkę žiemojimo vietose, galime juos labai efektyviai išnaikinti. Kaip tai galima padaryti? Jeigu sklype kompostuojame žaliąsias atliekas, aišku, kad šliužai bus susirinkę žiemoti būtent į kompostinę, todėl dabar, rudenį, pats laikas kompostuojamas atliekas „patręšti“ superfosfatu. Lėtai tirpdamas superfosfatas išnaikins didžiąją dalį kompostinėje besislepiančių gyvių ir pavasarį jų bus ženkliai mažiau.

SVARBUS PATARIMAS: neatidėkime šios procedūros pavasariui, nes kai šliužai apleis savo žiemojimo vietas, juos reikės gaudyti po vieną visame sklype, o dabar daugelis jų yra masiškai susitelkę keliose vietose – tai palengvina pagrindinę mūsų užduotį. Kiek superfosfato reikėtų išberti? Rekomenduojama berti 4 – 5 kg trąšų maždaug dviems kubiniams metrams kompostuojamų atliekų. Įsivaizdavimui: tai būtų 2 m ilgio x 1 m pločio x 1 m aukščio komposto krūva.

Sėkmės kovoje!