Sėjimas ir sodinimas: patarimai pagal mėnulio kalendorių

Sėjimas ir sodinimas: patarimai pagal mėnulio kalendorių

Sėti, sodinti ir persodinti augalus tinka pagal mėnulio kalendorių – geriausias laikas yra tada, kai mėnulis būna Žemės (Ožiaragis, Jautis, Mergelė) ar Vandens (Žuvys, Vėžys, Skorpionas) ženkluose, o taip pat Svarstyklių ženkle. Tuo pačiu metu yra ir tinkamiausias laikas skiepijimui bei gyvašakių sodinimui.

Mėnulis Jaučio ženkle. Šiuo metu pasėti augalai ilgai nesudygsta, bet dygti pradeda vienu metu, yra tvirti, gerai krūmijasi, gausiai žydi, turi gerai išvystytą šaknų sistemą ir duoda neblogą derlių. Šiuo metu pasėti augalai yra atsparesni šalčiui, bet nėra atsparūs ligoms. Sėklos, surinktos nuo šiuo metu pasėtų augalų, yra žemos kokybės. Tinkamas laikas sėti, sodinti ir persodinti visus augalus. Tinkamas laikas skiepyti ir genėti, tačiau atkreiptinas dėmesys į tai, kad genėjimas šiuo metu sustiprina ūglių augimą. Persodinti daigai ir sodinukai greitai prigyja.

Mėnuo Vėžio ženkle. Pasėjus šiuo metu augalai dygsta lėtai, daigai labai švelnūs, šaknų sistema, nors ir gerai vystosi, bet yra labai trapi. Augalai išauga žemesni, turi polinkį išgulti. Derlius dažniausiai būna geras, bet trapus augalas dažnai neišlaiko derliaus (gali išlūžti šakelės ar stiebai). Vaisiai labai sultingi, bet netinka ilgam laikymui, todėl geriausiai juos sunaudoti šviežius arba konservuoti. Šiuo metu pasėtų augalų sėklos yra žemos kokybės. Tokiu metu tinka sodinti vienmetes daržoves ir gėles. Sodinti vaismedžius, vaiskrūmius ir kitus daugiamečius augalus, žiemojančius grunte nerekomenduojama, nes jų atsparumas šalčiams labai sumažėja.

Mėnuo Mergelės ženkle. Šiomis dienomis geriau nieko nesėti, išskyrus vienmetes gėles. Geriausiai pikuoti daigus, persodinti augalus (ypač pasėtus Vėžio, Skorpiono ir Žuvų ženkluose). Tada augalai būna atsparūs ligoms, greitai užsigydo žaizdas. Geras metas persodinti uogakrūmius, dauginti juos dalijimo būdu, persodinti vaismedžius. Tinkamas metas skiepyti ir genėti.

Mėnuo Svarstyklių ženkle. Šiomis dienomis pasėti augalai yra labai derlingi, derlius gerai laikosi, todėl yra tinkamas ilgam saugojimui. Šaknų sistema stipri, todėl persodinti augalai greitai ir gerai prigyja. Patys augalai yra atsparūs ligoms. Sėklos, surinktos nuo šiuo metu pasėtų augalų, yra aukštos kokybės.

Mėnuo Skorpiono ženkle. Pasėjus, sėklos sudygsta labai greitai, augalai būna aukšti ir tvirti, turi galingą šaknų sistemą, stiebai ir šakelės tvirtos, gali išlaikyti gausų derlių. Derlius gerai ir ilgai laikosi. Augalai bus gana atsparūs ligoms, tik jų nereikia genėti.

Mėnuo Ožiaragio ženkle. Šiuo metu pasėti augalai pasižymi dideliu derliumi, bet vaisiai būna vidutinio dydžio. Derlius, surinktas tinkamu laiku, gerai laikosi. Sėklos yra geros kokybės. Daigai dygsta lėtai, bet visi vienu metu, šaknų sistema stipri. Augalai pasižymi dideliu atsparumu žemoms temperatūroms, sausroms, yra atsparūs ligoms. Šios dienos tinkamos medžių skiepijimui, perskiepijimui bei įskiepių ruošimui.

Mėnuo Žuvų ženkle. Šiuo metu pasėti augalai sudygsta greitai ir vienu metu, duoda gerą derlių. Vaisiai būna sultingi ir ir skanūs, bet netinkami ilgam saugojimui, todėl šiuo metu geriausia sėti tuos augalus, kuriuos naudosite tuoj pat arba konservuosite. Šiuo metu pasėti ar pasodinti augalai yra visai neatsparūs žemoms temperatūroms, todėl geriau tomis dienomis nesėti ir nesodinti žiemojančių augalų. Netinkamas laikas šiomis dienomis sodinti svogūninius ir gumbinius augalus, tačiau drąsiai galima sėti ir sodinti vienmečių daržovių ir gėlių daigus. Tinka ruošti auginius ir įskiepius, genėti medžius ir krūmus.