Sėjomaina darže

Keletą metų iš eilės auginant tas pačias daržoves toje pačioje vietoje yra nualinama dirva, įsimeta ligų sukėlėjai, padaugėja kenkėjų ir ima intensyviau augti kai kurios piktžolės – sėjomaina darže yra didelės svarbos. Tos pačios rūšies daržoves toje pačioje vietoje galima auginti tik po trejų arba ketverių metų.

Sudarant sėjomainos planą reikia parinkti ir tinkamus priešsėlius. Skirtingoms daržovėms rekomenduojami tokie priešsėliai:

Agurkams ir moliūgams – ankstyvosios kopūstinės daržovės, bulvės, pomidorai, svogūnai, šakniavaisiai.

Ankstyvoms bulvėms – agurkai, ankstyvosios kopūstinės daržovės, ankštinės daržovės, svogūnai.

Ankštinėms daržovėms – agurkai, bulvės, kopūstinės ir šakniavaisinės daržovės, pomidorai, svogūnai.

Kopūstinėms daržovėms – agurkai, ankštinės daržovės, bulvės, pomidorai, svogūnai.

Pomidorams, ankštpipiriams, baklažanams – agurkai, ankštinės, kopūstinės ir šakniavaisinės daržovės, svogūnai.

Svogūnams – agurkai, moliūgai, bulvės, ankštinės ir šakniavaisinės daržovės.

Šakniavaisinėms daržovėms – agurkai, ankstyvosios kopūstinės daržovės, bulvės, pomidorai, svogūnai.

Žalumyninėms daržovėms (salotoms, špinatams, pipirinėms, ridikėliams ir pan.) – agurkai, moliūgai, bulvės, ankštinės ir kopūstines daržovės, svogūnai.

 

Kai žinoma, kokias daržoves po kokių reikia auginti, galima susidaryti sėjomainos planą ir kiekvienais metais vis keisti sėjomainos lauką, jei pvz., 2013 metais sėsime daržoves pagal pateiktą schemą, tai 2014 metais laukus reikia „paslinkti“, t.y. pirmo (I) lauko daržoves sėti antrame (II) lauke, antro lauko daržoves sėti trečiame (III) lauke, trečio lauko daržoves – ketvirtame (IV) lauke, o ketvirto lauko daržoves sėti pirmame (I) lauke. 2015 metais sėjamas daržoves vėl paslenkame per vieną lauką ir t.t. Į tą patį lauką su tomis pačiomis daržovėmis vėl grįžtame tik po keturių metų.

Lentelėje apačioje pateikiami du keturių laukų daržovių sėjomainos pavyzdžiai (pagal M. Baranauskienę). 

 

1. Jei dirva puveninga
I laukas II laukas III laukas IV laukas
Agurkai, moliūgai, aguročiai, patisonai, gūžiniai ir žiediniai kopūstai, brokoliai, porai, kukurūzai. Briuselio ir ropiniai kopūstai. Pomidorai, baklažanai ir ankštpipiriai (paprikos). Visos šakniavaisinės daržovės, svogūnai. Pupos, pupelės, žirniai. Ankstyvos bulvės, po jų žiediniai ir ropiniai kopūstai (rudeniniam vartojimui). Vėlyvos bulvės. Vienmečiai prieskoniniai augalai.
Tręšiama
Mėšlas + mineralinės trąšos Mineralinės trąšos Mineralinės trąšos Mineralinės trąšos
2. Jei dirva nepuveninga
I laukas II laukas III laukas IV laukas
Agurkai, moliūgai, gūžiniai ir žiediniai kopūstai, brokoliai, porai, kukurūzai. Ankstyvosios bulvės. Briuselio ir ropiniai kopūstai. Šakniavaisinės daržovės: morkos, burokėliai, petražolės, gelteklės, ridikai ir pan. Pomidorai, baklažanai ir ankštpipiriai (paprikos). Svogūnai, česnakai ir porai. Salierai, pastarnokai. Pupos, pupelės, žirniai. Vėlyvos bulvės. Vienmečiai prieskoniniai augalai.
Tręšiama
Mėšlas + mineralinės trąšos Mineralinės trąšos Mineralinės trąšos + kompostas Mineralinės trąšos

 

Tokia sėjomaina padės išsaugoti dirvos derlingumą, apsaugoti nuo ligų ir kenkėjų plitimo.