Vienmetės gėlės

Vienmetės gėlės
Namo fasadas papuoštas gėlėmis – labai svarbu tinkamas spalvų derinimas.

Ateina pavasaris, o su juo – daugybė darbų ir rūpesčių, tačiau turėsime ir daugiau progų džiaugtis savo namais. Ta vieta, kur mes gyvename yra labai svarbi ne tik mums, bet ir mūsų vaikams, anūkams. Tai gimtieji namai. Norėtųsi, kad juose netrūktų šilumos ir jaukumo. Mylėkime savo namus, puoškime ir tvarkykime juos.

Lengviausia papuošti savo namus gėlėmis. Todėl norėčiau paraginti visus, turinčius nors nedidelį žemės sklypelį ar balkoną, platesnę palangę – pasisodinkime gėlių. Gėlės visą vasarą puoš mūsų namus ir džiugins ne tik namiškius, bet ir aplinkinius. Be to, jų auginimas, priežiūra – išties mielas užsiėmimas, padedantis nors trumpam atitrūkti nuo kasdienių rūpesčių. Labai raginu ir kviečiu –pabandykime. Jeigu nenorime pirkti jau išaugintų daigų, galime pasisėti patinkančių gėlių vazone arba lovelyje ant palangės.

Tik viską reikia daryti laiku, todėl aptarsime, kokios yra dažniausiai auginamos vienmetės gėlės. Norint išsiauginti daigų patiems, reikėtų laikytis tokių terminų:

 

gėlės pavadinimas sėjos laikas (mėnuo) pasodinimo lysvėje (lovelyje) laikas aukštis  (cm) žydėjimo laikas

(mėnuo)

tinka derinti pastabos
Meksikinis žydrūnas II – III Nuo V 10 – 70 VII – X Su panašių atspalvių kleome, verbena arba priešingų spalvų medetka, serenčiu, rudbekija, saulėgrąža. Vieta turi būti saulėta, reikia neperlaistyti ir nesodinti užmirkusiose vietose.

Tinka puokštėms.

Didysis žioveinis I – IV Nuo V pabaigos 20 – 100 VI – IX – Lysvėse su baltai ir mėlynai žydinčiomis gėlėmis.

– Su krūmine chrizantema, paprastąja kosmėja, pajūriniu laibeniu, šalaviju.

Geriausiai auga saulėtoje, apydrėgnėje vietoje.

Tinka puokštėms.

Puošnioji begonija (ledukai) Sėti žiemą. Kadangi sėklos labai smulkios užberti žeme nereikia, tik uždengti stiklu. Sėjinukus laikyti užtamsintoje vietoje ir po truputį pratinti prie šviesos. 15 – 25 V – X – Tinka derinti su baltai žydinčiomis gėlėmis. Geriausiai auga saulėtoje, šiltoje vietoje, drėgnokoje žemėje. Nepakenčia šlapios sunkios ir šaltos žemės.
Kininis ratilis II – IV V pabaigoje 20 – 90 VII – IX Su krūmine chrizantema, pajūriniu laibesniu, miltuotuoju šalaviju. Saulėta, šilta vieta, apydrėgnė arba drėgna dirva. Nepakenčia greitai išdžiūstančios žemės. Būtina gerai laistyti ir tręšti – nepuls ratilių vytulys. Jeigu pastebėjote šią ligą, užkrėstus augalus reikia išrauti ir sunaikinti. Jokiu būdu nemeskite į kompostą.
Dygioji kleomė III V – VI; prieš sodinant į lysvę nugenėti, kad geriau šakotųsi. 80 – 140 VII – X Su kosmėja, elijotropu, verbena, ežiuole, liatriu, baltos ir rausvos spalvos rožėmis. Saulėta, šilta vieta, apysausė dirva.
Šiurpinis gvazdikas V – VII IX 50 – 60 V – VIII Su katilėliais, krūmine chrizantema, piliarožėmis. Saulėta vieta, dirva turi būti laidi vandeniui, bet neperdžiūvusi. Tai yra dvimetis augalas, jis žydi sekančiais metais po pasodinimo. Šią gėlę reikia sodinti tarp kitų gėlių, nes nužydėjus lieka tušti tarpai.
Valero sprigė II – III (patalpos temperatūra turi būti 20 – 25 C) V pabaiga 10-30 VI – X Fukisija, salvijos, flioksai. Šviesi, vėsi vieta, pusiau paunksmė. Nepakenčia atokaitos.
Šalavijai (salvijos) III V pabaigoje 40-60 VI – IX (X) Su krūmine chrizantema, elijotropu, delfinija, rudbekija, miskantais. Saulėta, šilta vieta, apydrėgnė dirva.
Serentis III – IV V 15 -60 VI – X Su medetka, salvija, rudbekija, rykštenėmis. Saulėta vieta, nelabai sausa, ne itin derlinga dirva. Gerai auga beveik visuose dirvožemiuose, išskyrus molį.
verbena II (kadangi sėklos dygsta labai nevienodai, patartina praėjus kelioms dienoms po sėjos išnešti į vėsią (4 – 8 C) patalpą ir ten laikyti savaitę laiko. V pabaigoje 20 – 30 VI – IX Saulėta, šilta vieta; nepakenčia pažliugusios arba sunkios žemės. Reikia daug tręšti.
Puikioji gvaizdūnė (zinija) IV V pabaigoje 30-100 VII – X Su žile, kosmėja, salvija, verbena. Saulėta, šilta vieta, derlinga, bet nelabai puri dirva.

 

Kadangi gėlių rūšių yra labai daug, čia aptarėme tik dažniausiai auginamas. Jas teisingai prižiūrint ir komponuojant iš skirtingų ar tos pačios rūšies augalų, galime sukurti įvairiausias kompozicijas.

Gėlių kompozicija prie vandens telkinio. Viename puode pasodintos gėlės gražiai dera tarpusavyje, pagyvina aplinką (atkreipkite dėmesį, kad sklype naudojama tos pačios spalvos gėlės, tai sukuria vientisumo įspūdį).
Namo fasadas papuoštas gėlėmis – labai svarbu tinkamas spalvų derinimas.
Meksikinis žydrūnas pasodintas taip, kad atrodo, jog iš ąsočio teka vanduo.
Klasikiniai spalvų deriniai gėlyne: geltona, žalia, raudona ir mėlyna.

 

Kaip pačiam suplanuoti gėlyną?
1. Gėlyno stilius turi derėti prie bendro želdyno stiliaus.
2. Svarbu pasirinkti tinkamas spalvas, kurios derėtų prie sklype vyraujančių spalvų arba kontrastuotų su jomis.
3. Įvertinkite ir išsirinkite gėlyno formą, apskaičiuokite jo plotą – nuo to priklauso, kiek gėlių reikės į jį sodinti.
4. Svarbu pasirinkti tinkamą spalvų santykį (iliustracijos apačioje).
5. Tinkamai įdirbti žemę, paruošti gėlių sodinimui ir DĖMESIO: gėlyno plotą, lyginant su aplinkine teritorija, rekomenduotina pakelti 10 – 15 cm. Be to, gėlyno centras turi būti iškeltas aukščiau, negu gėlyno kraštai.

 

Derinamos gretimos spalvų paletės spalvos. Tokiam gėlynui reikia patirties ir išmanymo, nes sunkiausia suderinti spalvas, kurios spalvų paletėje yra greta.
Klasikinis kontrastingų spalvų derinys (derinamos spalvos, esančios priešingose spalvų rato pusėse. Pavyzdžiuose matome, kaip taikant „auksinės proporcijos“ taisyklę gaunasi visai skirtingi gėlynai, nors pats gėlių kiekis nesikeičia). Žemiausiai esančiuose pavyzdžiuose iš 9 vnt. gėlių, kairėje pusėje spalvos parinktos pagal „auksinės proporcijos“ taisyklę, o dešinėje – spalvos parinktos lygiomis dalimis.
Jeigu sodinamų gėlių spalvos nedera tarpusavyje, tai galima išspręsti tokiu būdu, kaip parodyta paveiksle: gėles sodiname ne greta viena kitos, bet į tarpus sodinama nors siaura juosta baltos spalvos gėlių (galima ir pilkos spalvos, pvz. žilės).