Vaismedžių priežiūra ir kiti sodo darbai gegužės mėnesį

Vaismedžių priežiūra ir kiti sodo darbai gegužės mėnesį
Raudona linija žymi lajos projekciją į žemės paviršių.

Atėjus pavasariškiems orams, atsiranda daug darbų sode ir darže. Šį kartą noriu papasakoti ir pasidalinti keliais patarimais apie sodo darbus balandį ir gegužę. Tinkama vaismedžių priežiūra dabar duos puikių vaisių vasaros pabaigoje!

Balandžio mėnesį, jei to nepadarėte anksčiau, papildomai tręšiami vaismedžiai. Trąšos beriamos vaismedžio vainiko pakraščiuose, kaip parodyta iliustracijoje apačioje. Labai gera trąša vaismedžiams ir kitiems augalams yra žuvies ar mėsos atliekos, jas galima užkasti maitinančių šaknų zonoje. Tik tokias atliekas reikia užkasti gana giliai, kad jų neiškapstytų katinai ar šunys.

 

Raudona linija žymi lajos projekciją į žemės paviršių.

Gegužės mėnesį vaismedžiams reikia labai daug drėgmės. Karštomis, saulėtomis dienomis vaismedžių (ypač naujai pasodintų) kamienus galima aprišti stora maišine medžiaga ir ją drėkinti. Šiek tiek daugiau apie augalų laistymą rašiau šiame straipsnyje.

Jei gegužės mėnesį trūksta drėgmės, vaismedžiai numes daug užmegztų vaisių: augalas nepajėgs jų išmaitinti. Laistant senesnius vaismedžius vandenį reikia pilti ne prie kamieno, o medžio vainiko pakraščiuose, kaip parodyta iliustracijoje viršuje. Maitinančios medžių šaknys yra išdėstytos lajos projekcijos pakraštyje, maždaug 50 cm pločio juostoje aplinkui medį (pažymėta žaliu tinkleliu). Būtent šioje juostoje reikia lieti vandenį, arba barstyti trąšas, kad medžiui būtų didžiausia nauda.

Gegužės mėnesį vaismedžiai paprastai purškiami du kartus –  pirmą kartą vainiklapiams nubyrėjus (tuoj po žydėjimo) ir maždaug po dviejų savaičių pakartotinai. Dėmesio. Žydėjimo metu nieko negalima purkšti, ypač insekticidais. Saugokime bites ir kamanes. 

Keletas patarimų:

  • Susprogus pumpurams persikų nebegalima purkšti vario preparatais, nes jie numes lapus.
  • Persikų lapai gali susiraukšlėti dėl to, kad vaismedį apninka amarai. Bet dažniausia to priežastis yra ligos sukėlėjas grybas, kurį galima sunaikinti tik purškiant augalą fungicidais, dar prieš pumpurų sprogimą.
  • Šiuo metu galima pasiruošti serbentų ar agrastų dauginimui. Tai daroma taip: prilenkiama ir prikasama šoninė augalo šaka taip, kad jos galas kyšotų virš žemės. Per vasarą ji išleis šaknis ir iki rudens turėsime naują augalą.
  • Kad senas braškynas duotų gerą derlių, balandžio mėnesį jį reikia patręšti. Geriausiai tinka mažai azoto (N) turinčios mineralinės trąšos. Tręšiama 0,2 % trąšų tirpalu kas antrą savaitę.
  • Brinkstant pumpurams ritasi amaro lervos, todėl dabar pats tinkamiausias laikas sunaikinti visą amarų generaciją.
  • Jei norite turėti nesukirmijusių riešutų, dabar pats metas purkšti lazdynus nuo riešutinio vaisėdžio.
  • Uogakrūmius reikia peržiūrėti ir šakas su nenatūraliai išsipūtusiais, žirnio formos pumpurais, išpjaustyti ir sudeginti.
  • Sodo augalams susprogus reikia juos peržiūrėti ir pašalinti nudžiūvusiais šakas, nes jos silpnina medžius, garina vandenį, yra ligų ir kenkėjų prieglobstis.
  • Dėmesio! Sodinti graikinius riešutmedžius reikia toliau nuo obelų, nes riešutmedis išskiria toksinus, kurie labai kenkia obelims.